Neden Konteyner Ev Seçmeliyiz ?

Yakın geçmişin en önemli mimari gelişimlerinden biri de herkes için ulaşılabilir ekonomik koşulları, betonarme evlere göre daha ekolojik ve çevreye zararsız yapısı, yenilenebilir esnek ve modern tasarımları ve taşınabilir modülerlikleriyle süper hızlı inşa süreçleriyle konteyner evler pek tabii ki. Konteyner evler ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor; ancak dünyada kafe dükkânlarından müştemilat ve konuk evlerine, çocuklar için oyun alanlarından yol üstü lokantalarına kadar pek çok farklı fonksiyonla kullanılıyor. Tabii kır evi olarak da çok sık tercih edilen mimari yapılardan biri konteyner evler.

Türkiye’de de özellikle arazisine ev yaptırmak isteyenler için, yapılaşmanın mümkün olmadığı doğal yerlerde doğaya zarar vermeden sizi bir bağ evi sahibi yapabilecek konteyner tasarımları harika bir çözüm olarak öne çıkıyor. Tıpkı prefabrik evler gibi, bu yenilikçi yaklaşımın giderek yaygınlaşması için pek çok sebep var ama tabii ki en önemlisi, bu taşınabilir evlerin çok kısa bir sürede sizin için yuvaya dönüşebileceği. Bildiğiniz gibi konteyner evler nakliye konteynerlarının yeniden kullanıma sokulması ve ev haline dönüştürülmesiyle hayata geçiyor. Bunun için de tasarımlar farklılaşsa da boyut ve şekil açısından oldukça kompakt ve birbirine benzer projelerden söz ediyoruz. Peki konteyner evlerin tasarım ve inşa süreçleri hakkında başka neleri bilmeniz gerekiyor? İşte hepsi bu yazıda…

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar ;

1.İzolasyon Önemli
Çelik bir kutunun içine girip orada öylece yaşayabilir misiniz? Tabii ki hayır! İşte bu yüzden izolasyon konteyner evlerde düşünmeniz gereken ilk ve en önemli şey! Konteyner tasarımınızı projelendirirken, bu projenin gerçek bir ev konforunu yakalayabilmesi için yaşayacağınızı bölgenin iklim koşullarına uygun bir izolasyon yapılması da şart…

2. Her konteyner aynı değil
Nakliye konteynerlarının boyutlarının belirli uluslararası standartlara göre olduğu bir gerçek, ancak bu her konteynerın aynı boyutlarda üretildiği anlamına da gelmiyor. Boyutları gibi, malzemelerinin de çeşitlilik gösterdiği farklı konteynerları araştırarak sizin için en uygununu tercih etmelisiniz. Standart konteynerlar, High Cube adı verilen daha yüksek tavanlı özel boyutlu konteynerlar ve soğutuculu konteynerlar bu çeşitlerden birkaç tanesi.

3. İmar izni ve diğer yasal meseleler
Her ülkenin ve hatta her şehrin ve bölgenin farklı imar yönetmelikleri var ve konteyner evinizi inşa edeceğiniz bölgenin yetkili makamlarından konteyner ev konusunda mutlaka bilgi almalısınız. Aynı bölge içindeki ormanlık arazi ile tarım arazisi arasında bile bu konuda farklılıklar olabilir. Bu yüzden nasılsa inşaat yapılmayacak taşınabilir ev diye yasal izinleri ihmal etmeyin ve belediyeye mutlaka danışın.

4. Projenizi özenle tasarlayın ve inşa sürecinde karar değiştirmeyin
Geleneksel inşaatlarda neden bazı evlerin inşa sürecinin sürekli uzadığını biliyor musunuz? Çünkü bu projeler sürekli değişiyor! Başta çizildiği şekline sadık kalınarak ilerlenen inşaatlar çok daha hızlı sonuçlanıyor. Konteyner evlerde de aynı şey geçerli. Bir konteynerın bir duvarını plana göre kestirmek ve boyutunu değiştirmek hem pahalı, hem de çok vakit alan bir işlem. Bunun için konteynerın tasarımını inşa sürecinden önce kesin olarak bitirmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Duvarları mümkün olduğunca az kestirmeye çalışın
Dediğimiz gibi konteynerların duvarları çelik olduğu için kestirmek oldukça pahalı ve uzun süren bir iş. Bunun için projenizi bu sayfalarda da danışabileceğiniz profesyonel mimarlara çizdirirken bütçenizi küçültmek istiyorsanız pencere boşluklarını tutumlu bir şekilde tasarlamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Aşağıdaki teklif formunu doldurarak ihtiyacınız olan hizmetle ilgili deneyiminizi en üst düzeye çıkaracak ilk adımı atabilirsiniz!    Talep Edilen Yapı Çözümü

    Sohbeti Başlat
    WhatsApp iletişim
    Merhaba! Bize yazın, çevrimiçiyiz.